Mennyire tiszta valójában a „tiszta”?
Amikor takarítjuk lakásunkat, valószínűleg nem nézünk úgy porszívónkra, mint potenciális baci-főhadiszállásra. Íme egy lista, valójában mik élhetnek készülékünkben.
A legtöbben teljesen gépies mozdulatokkal végezzük el a takarítás e részét, és nem gondolkodunk azon, hogy a felszívott kosz valójában hová is kerül.
Bedugjuk, bekapcsoljuk és használjuk. Ilyen egyszerű, igaz? De mi történik miután végeztünk? Mi lesz azzal a sok mocsokkal, amit porszívónk megevett – vagy még jobb – mi lesz azzal, amit nem?
Rengetegen siklunk el afelett, hogy takarítás végeztekor egy rakás koszt hagytunk a porszívónkban és ezzel együtt otthonunkban. Ha belegondolunk, hogy a porszívóknak nem teljesen légmentes a zárása, és bizonyos apró koszok visszakerülhetnek a légtérbe, máris komolyabbnak tűnik a probléma.
Hogy választ kapjunk égető kérdésünkre, megkérdeztünk egy online készülék értékesítőt. Az első dolog, amit mondtak, hogy vegyük szemügyre a tisztítandó felületet. Az igazán ijesztő képet akkor kezdjük látni, amikor felismerjük, hogy itt bizony a háziállattól kezdve ételmaradékokon át atkákig minden megfordul.
Mit is rejt a szőnyegünk?
A szőnyegtisztítás nem épp olyan egyszerű feladat, mint azt gondolnánk. Még egy egyébként tisztának tűnő szőnyegen is baktériumok és mikro-organizmusok tömkelegét találnánk mikroszkópon át nézve. Ha belegondolunk miként is használjuk a szőnyegünket, láthatjuk mekkora veszélyforrás ez a kis bútordarab.
Egy fárasztó nap után szeretünk elterülni a szőnyegen, a gyermekeink játszanak rajta, mindenféle tárgyi eszközünket rátesszük, sőt, majdhogynem minden háztartásunkban lévő dolog valamilyen formában érintkezik a szőnyeggel. Szóval, mennyire is fontos a tisztán tartása?
A tudósok szerint bármilyen látható szennyeződés nélkül is elég magas esélye van a szőnyegen tanyázó beltéri gombák jelenlétének. Ez attól függ, mennyi széndioxidot bocsájtanak a levegőbe a bútorainkban tanyázó mikro-organizmusok. Ezek a kis élőlények lélegeznek, és függően a kilélegzett széndioxid mennyiségétől, kialakulhat a beltéri gomba.
Egy tanulmányban tudósok oly módon tesztelték ezeket az organizmusokat, hogy pormintákat öntöttek egy speciális filterre. Az eredmények szerint 18 különféle faj éldegél a szőnyegünkben. Az a tény is elég ijesztő, hogy szőnyegünkben és föld mintákban található élősködők rendkívül hasonlóak.
Baktériumok, bolhák, penész és egyéb apró méretű vendégek paradicsoma kedvenc kárpitunk. Viszont az egyetlen dolog, ami minden házban megtalálható, az a por… ezzel együtt pedig garantált a hírhedt poratkák jelenléte.
Mi is az a por?
Még a legtisztább háztartásoknak is szerves részét képezi a por.
Az EPA (http://www.epa.gov/) közreműködésével a kutatók lakásokban, hotelekben és takarító szolgáltatóknál használt porszívók porzsákjainak tartalmát vizsgálták arra a következtetésre jutva, hogy minimálisan 33 káros anyagot rejtenek ezek a zsákok. Egy mélyebbre ható kutatás ugyanezzel kapcsolatban 80 káros vegyszert mutatott ki.
A tesztek eredményei alapján kétségtelen, hogy előszeretettel hagyjuk ezt a számtalan kártevőt vígan éldegélni és szaporodni szőnyegünkben, majd pedig porszívózást követően szó szerint szélnek eresztjük őket.
Akkor most pontosan mi is az a porban, ami él és lélegzik? A poratkák.
Mik azok a poratkák?
A poratkák olyan mikroorganizmusok, melyek a por között élnek és főként elhalt emberi bőrszövetekből táplálkoznak. Figyelembe véve a tényt, hogy a háztartási por 70%-a levedlett bőr, érthetővé válik, hogyan is jutnak kellő élelemhez ezek a kis élősködők nap, mint nap.
Hogy betegítenek le a poratkák?
A tévhitekkel ellentétben nem a porra vagyunk allergiásak, hanem sokkal inkább a porban élő poratkák ürülékére. Ezek az atkák borzasztóan sok végterméket hagynak maguk után, hiszen 15 hetes életciklusuk ellenére súlyuk 300 szorosát termelik ki ürülékként.
Megtalálhatjuk őket az ágyneműben, különböző szövetekben és tollpárnákban. Melléktermékük mikroszkopikus méretének köszönhetően szerves részévé válnak a levegőnek, ezzel okozva számtalan allergiás reakciót.
Tisztítsunk padlót okosan
Egy jó minőségű porszívó segítségével drasztikusan csökkenthetjük a poratkák, állati eredetű koszok és egyéb allergének számát. Eredményként lényegesen tisztább beltéri levegőt kapunk, amely akkor is fontos, ha éppen nem vagyunk allergiás típusok.
Porszívó készülék vásárlásakor próbáljunk meg HEPA szűrővel rendelkezőt vásárolni, ezzel csökkentve a levegőbe visszakerülő apró részecskék számát. A kutatások is alátámasztják, hogy ezek a porszívók lényegesen hatékonyabban szűrik ki az apró élősködőket.
A porzsákos megoldásokat gyakran preferálják a kis kedvenc tulajdonosok, mivel az apró szőrök a statikus töltésének köszönhetően meglehetősen nehezen eltávolíthatóak a műanyag tartályok faláról. Egy olyan készülék választása, ami gumírozott kefével van ellátva a háziállat szőrök eltávolításához, szintén okos megoldás.